Osim izlagača montažnih i modularnih kuća, na sajamskoj izložbi Modular Homes Expo 2023., bili su prisutni i predstavnici drugih sektora u građevinskoj industriji. Jedan od njih je i O.M.S. d.o.o. usko specijalizirana tvrtka sa 35 godišnjim iskustvom u prodaji BeA industrijskih i profi pneumatskih alata , klamerica, čavala i ljepila, osnovana 1991. godine. sa sjedištem u Zaprešiću (7 km od Zagreba). O.M.S. je ekskluzivni partner različitih internacionalnih tvrtki, samo inovativnih i vodećih proizvođača u svome sektoru Naš je sugovornik direktor tvrtke, gospodin Oliver Majetić.
Gospodine Majetič, drago nam je da ste se odazvali našem pozivu na kratki razgovor. Za početak, možete li s nama podijeliti dojmove o ovom sajmu?
Interesantan sajam za građane iz kojeg se vidi veliki interes za rješavanjem stambenog pitanja. Za B2B možda i ne toliko, no u svakom slučaju interesantna ideja sajma koje vjerujem ima potencijala u budućnosti samo rasti.
Preporuka organizatorima je da se istovremeno naprave i paneli tokom trajanja sajma za građane a ne samo stručni paneli kako bi se više educirali o prednostima takve gradnje a najbitnije i o kvalitetnom načinu izgradnje jer samo cijena po m2 zida nije jasna informacija, nego kako i iz čega je taj zid i napravljen. Izgradnja kuće je velika investicija za svaku obitelj i bitno je da građani znaju procijeniti omjer kvalitete i cijene a ne samo cijene, kako nakon par godina ne bi doživili probleme sa tom istom građevinom
Upravo ste se dotaknuli važne teme čiju problematiku konstantno nastojimo aktualizirati u javnosti: Odnos cijene i kvalitete potencirani je slogan u strategiji tržišnog marketinga većine ponuđača na kojemu grade put do kupca. No isti su mahom laici i malo kome je jasno koje su to kriterijske norme i kako ih provjeriti. Kvalitetu montažne kuće ne čini samo konstrukcija zida; elemente je potrebno spojiti, učvrstiti, povezati. S obzirom na vrstu djelatnosti kojom se bavite dobro ste upućeni u taj segment. Poznate su vam važeće norme i standardi propisani zakonima. No stvarnost je nešto drugo. Što nam možete reći o tome?
Mislim da nije problem u normama i standardima, jer smo usklađeni sa Europskim normama i standardima što se tiče građenja montažnih kuća.
U EU svaki ozbiljni proizvođač pričvrsnih elemenata ima jasno obilježen proizvod već na samom pakiranju koji isporučuje izvođaču montažnih ukoliko ima ETA certifikat za spajalice i vijke, odnosno CE certifikat za čavle, EN 14592 certifikat za spajalice, odnosno EN 14566 za pričvršćivanje gipsanih ploča.
Taj certifikat govori koji čavao, spajalicu i vijak smije upotrijebiti gdje i zašto, a s obzirom na njegovu kvalitetu čelika, debljinu, navoj, površinsku zaštitu i sl.
Nije isto da li čavao, vijak ili spajalicu koristimo za vanjsku aplikaciju npr. drvene fasade na kući koja se nalazi na moru koja je iz svijetlog čelika ili Inoxa.
Iako pričvrsni elementi imaju malu troškovnu komponentu u cijeloj investiciji izgradnje montažne kuće, ispod 1%, ipak su oni ti koji „drže“ cijelu kuću zajedno tokom godina.
Ušteda na čavlima kod izgradnje jedne kuće koji su iz svijetlog čelika ili pocinčanog je zanemariva, a može napraviti tokom godina veliku štetu ukoliko se koristi na krivom mjestu odnosno da li se radi o vanjskoj ili unutarnjoj aplikaciji.
Standardi su dakle jasni. No postoje dosta primjera koji upućuju na velike propuste u provedbi stručnog nadzora u gradnji, mada su propisi i u tom dijelu poprilično jasni. Kakvo je vaše mišljenje o tom segmentu?
Norme očito postoje, tako da jedino preostaje da se njihovo provođenje unaprijedi a to može samo Zakonodavac. Očito treba nešto mijenjati kod načina kontrole samih izvršenih radova, kako i sa čime, šta je ugrađeno i da li je ugrađeno. Mislim da sama razmjena dokumenata i certifikata ponekad i samo putem emaila nije stvarno dovoljna. Nekad se papiri proizvode radi formalnosti, a ne odražavaju „pravo“ stanje. Mislim da je to bitno kako se ne bi ponovilo nešto slično, što se dogodilo nedavno nažalost u Turskoj prilikom potresa i pojedinih građevina.
Bilo bi dobro ugledati se na druge zemlje iz EU, jer mi imamo sada iste norme, kako je to tamo napravljeno. Što se montažnih kuća tiće mislim da ne treba ići dalje od Austrije
Bitno ulogu imaju i portali kao Vaš, a i drugi mediji, koji će sigurno pridonijeti edukaciji kupaca, gdje će kupci naučiti osim o energetskoj učinkovitosti malo i o vatro otpornosti ugrađenih materijala, o tome da je drvena odnosno montažna kuća ponekad i sigurnija od potresa nego nekakva druga, o tome da pojedini izolacioni materijali za fasadu i nisu baš „eko“ rješenje, o tome da kuća mora „disati“ i na kraju krajeva da postoje vijci i „ vijci“ i čavli i „čavli“.
Vjerujemo da će i ovaj razgovor potaknuti na razmišljanje i savjesno ponašanje svih aktera u lancu odgovornosti, od izvršne vlasti do proizvođača kuća. A kupcima skrenuti pozornost da organizacijom vlastite nadzorne kontrole budu aktivan sudionik tog procesa.